Led ampul 

Ürünleri yeni nesil aydınlatma teknolojisinin vazgeçilmez başlıca ürünlerdendir.Led Teknolojisiyle üretilen bu led ampuller yüksek tasarruf sağladığı gibi çok çok düşük enerji tüketimi ile evlerimizde iş yerlerimizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Led Ampul Nedir

Led ampul günümüz aydınlatmalarında yerini eski tip ampullerden hızlı bir şekilde alıp hemen hemen her evde isyerinde kullandığımız en önemli ve öncelikli aydınlatma ürünüdür.Led ampul bilindiği üzere enerji tüketimi konusunda oldukça iddalı bir üründür. Led ampul enerji tasarrufunda birinci sırada gelmektedir.Üretimi yavaş yavai asyadan batıya doğru ilerleyen bu ürün günümüzde artık bakkalrda dahil satılmaktadır. 

led ampul fiyatları  

Led ampul fiyatları ürünün niteliğine ışık gücüne rengine kullanılan materyaline göre değişiklik göstermektedir. fiyatlarda en büyük belirleyici etken ışık gücü yani watt dır. bu anlamda 9 watt 12 watt 3 watt ve benzeri şekilde üretilen led ampuller farklı fiyatlara pazarda alıcı bulmaktadırlar. Led ampul alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ampulun kaç watt olduğu ve harcadığı enerji olmalıdır.

Sırala
Görünüm:
1 2 3 4 5
Toplam 52 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5

led ampül

Led Ampul

Yarı iletken elektronik devre elemanı olan led ampuller, yeni nesil aydınlatma araçları arasında yer almaktadır. Dünyada ilk defa 1920’li yıllarda Rusya’da icat edilen bu teknolojinin elektronik bileşen haline getirilerek kullanılmasına 1962 yılında başlanmıştır. Beyaz ledlerin icadı ise 1995 yılında Alberto Barbieri tarafından gerçekleştirilmiştir. Led ampulün kullanımı ise herkes tarafından bilinen standart duyu tipleriyle gerçekleşmektedir. Led ampul için ışık üretiminde led kullanılan ve SSL olarak da bilinen katı hal aydınlatma cihazı da denilebilir.

Led Ampul Nedir?

Led ampul aydınlatmasında genellikle beyaz ışık kullanıldığı için beyaz lamba olarak da bilinmektedir. Led ampuller renkli ışığı çok güçlü üretse de ışığı yayma genişliği çok küçük bir dalga boyu kadardır. Renkli led ampuller içinde yarı iletken maddenin band genişliğinin karakteristiğinin bir yansıması denilebilir. Led ampullerde beyaz ışık üretilirken kırmızı, yeşil ve mavi ledler kullanılabileceği gibi ışığın birazının diğer renklere dönüştürülmesinde fosforda kullanılabilir.

Led Ampulde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Led ampulde ışık akışı yani lümen en önemli hususların başında gelmektedir. İnsanlar bir lamba satın alırken lambanın aydınlatma gücünü watt seviyesiyle değerlendirirler. Günümüzde gelişen teknolojiye ayak uydurarak sürekli gelişen led teknolojisi ise ışığın gücünü led seviyesiyle değerlendirmeye son veriyor. Çünkü lambaların ortama yaydığı ışık gücü artık watt gücüyle değil, lümen değeriyle belirleniyor. Örneğin 5 watt 500 lümen (lm) olan bir led ampul ile 10 watt 450 lümen (lm) olan başka bir led ampul kıyaslandığı zaman ortama daha fazla ışık yayan 10 watt gücündeki 450 lümen led ampul değil, 5 watt gücündeki 500 lümen led ampuldür.

Led ampul alırken Kelvin olarak ifade edilen renk sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Ev ortamlarının aydınlatılmasında renk sıcaklığı için enkandesan lambalara denk gelen 2700K ve 3500K aralığı tavsiye edilmektedir. Bu aralıktaki renk sıcaklığına sıcak beyaz denilmektedir. Diğer renk sıcaklıkları ise beyaz ve soğuk beyaz olarak adlandırılmaktadır. İnsanlar, soğuk beyaz rengin alışkanlıktan dolayı daha iyi olduğunu düşünseler de ev ortamlarının aydınlatılmasında en ideal rengin sıcak beyaz olduğu bilinmelidir.

Led ampul alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında etkinlik faktörü yani watt/lümen (lm/W) de yer almaktadır. Lümen değeri watt cinsinden güce bölününce etkinlik faktörü (lm/W) elde edilmektedir. Bu da watt başına ne kadar ışık düştüğünü gösterir. Enerji tasarrufunun verimli bir aydınlatmayla yapılması için led ampulün yüksek etkinlik faktörüne sahip olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin 100 lm/W bir led ampul, 45 lm/W bir led ampule göre daha verimli bir aydınlatma sağlamaktadır.

Üreticiler tarafından led ampullere biçilen ömür 50.000 saat, hatta 100.000 saat olabilmektedir. Üretici, led ampule biçtiği bu ömre genellikle belirli koşullar altında yapılan test sonuçlarıyla ulaşmaktadır. Led ampul üreticisinin biçtiği bu ömrün gerçekleşebilmesi için led ampul belirlenen sınırların üstüne kesinlikle çıkmamalıdır. Bu noktada led ampulün ömrüne doğrudan etki eden sıcaklık girmektedir. Bu nedenle de led ampullerin termal tasarımının ve soğutucusunun çok iyi olması gerekir. Yani led ampullerde soğutma performansına da satın alırken dikkat edilmelidir.

Tasarımı enkandesan lambaların çalışmasına yönelik yapılan Dim anahtarlar, devre tasarımlarından dolayı led lambaların çoğuyla uyumlu değildir. Bundan dolayı da kısılabilir led lambalara daha fazla ödeme yapılabilmektedir. Led ampuller Dim anahtarlarıyla uyumlu olduğu takdirde bu kutuların üstüne ‘Dim edilebilir’ yani 2kıslabilir’ şeklinde yazılmaktadır. Led ampul alırken böyle bir gereksinimi olanlar, kutuların üstünü kontrol etmeyi ihmal etmemelidir. Gelenekselleşmiş olan enkandesan ve halojen aydınlatma sistemlerine led ampuller ciddi bir enerji tasarrufu sağlayarak ve daha uzun ömürlü olarak iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Bu nedenle de evde ya da iş yerinde yıllarca kullanılacak led ampuller alınırken fonksiyon kontrolüne de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Led Ampullerin Özellikleri Nelerdir?

Yarı iletken ve slikonlu olan led ampuller, üzerinden akım geçtiği zaman fotonun açığa çıkmasıyla etrafa ışık saçmaktadır. Led ampullerin tasarımı farklı açılarla etrafa ışık saçacak şekilde yapılmaktadır.

Led ampullerden yüksek verim elde edilmektedir. Düşük enerji sağlayarak enerji tasarrufu yaptıran led ampullerin ışık seviyeleri diğer ışık kaynaklarıyla kıyaslandığı zaman daha düşük olduğu gözlemlenir.

Dayanıklı olan led ampuller aynı zamanda uzun ömürlüdür. Led ampullerin ömrü 30 bin saati geçse de kullanım ömürleri sıcaklığa göre değişmektedir. Led ampullerin açma kapama işlemi 100.000’i geçmektedir. Led ampulün performansı açma kapama işleminden etkilenmez.

Led ampuller uzun ömürlü olsa da elektronik kısımlarının yapı olarak dayanıksız olduğu bilinmektedir. Led ampullerin ömrünü belirleyen ana unsur led ampulün sürücüsüdür. Led ampulün ortalama ömrü üretici tarafından ürünün kutusunun üstünde belirtilmektedir.

Led ampulün en avantajlı özelliklerinden biri de sıcaklık seviyesi çok düşük olsa dahi en kaliteli parlaklık ve renk seviyesine çok hızlı ulaşmasıdır. Lamba anahtarının açılıp kapandığı esnada titreşim olmaz. Şoka ve titreşime karşı direnç gösterdiklerinden patlama riski oldukça düşüktür. Ayrıca led ampuller insan sağlığına ve çevreye hiçbir zarar vermez.

Led Ampul Neden Tercih Edilmeli?

Aydınlatma teknolojisinin geleceği olarak değerlendirilen ledler, kullanım bakımından birçok avantaj içermektedir. Peki, ‘Led ampul neden tercih edilmeli?’ Led ampulün tercih edilmesinde rol oynayan başlıca faktörler şöyle sıralanabilir;

Led ampulün avantajları arasında sağladığı enerji tasarrufu ön plana çıkmaktadır. Yüzde 90 daha az enerji harcayarak elektrik faturalarının düşmesinde oldukça etkili olmaktadırlar. Ev ortamının aydınlatılmasında led lamba tercih edilmesi elektrik faturalarını yüzde 30 oranında düşürmektedir. Ayrıca led ampul satın alırken üzerindeki enerji sınıfı etiketine de dikkat edilmelidir. Örneğin A+ enerji sınıfındansa A++ enerji sınıfının tercih edilmesi daha fazla enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Led ampuller en az 15 yıl ömre sahiptir. Evin salonunda akşamları 3 saat yanan led ampulün hiç arıza vermeden 15 yıl ömrü vardır. Bu özellik ise sürekli ampul değişimi gibi bir probleme son vermektedir. 1 tane led ampulün ömrü 2 tane tasarruflu lambaya, 4 tane halojen lambaya ve 10 tane şeffaf enkandesan lambaya denktir.

Işık verimliliği yüksek olan led ampuller, kontrast, parlaklık ve yoğunluk bakımından da oldukça yüksektirler.

Düşük ısı üretirler. Akkor lambaların flaman ısısı 2700 santigrat dereceye, halojen lambaların ki 3100 santigrat dereceye, deşarjlı lambaların tüp ısısı ise 800-1100 santigrat derece seviyelerine varırken, led ampullerin yonga ısısı 110 santigrat dereceyi geçmez. 

Led ampullerin aydınlatmak için ısınmaya gereksinimleri yoktur. Düğmeye basıldığı anda ışık saçmaya başlarlar. Hatta o kadar hızlıdır ki etrafı aydınlatmaya 200 ns içerisinde başlar.

Radyasyon, cıva ve gaz içermedikleri gibi etrafa karbondioksit salmazlar. Bu özellikleriyle çevreci oldukları gibi güvenilirdirler.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.