Ray Spot Günümüzde Mağaza ve Ürün Aydınlatmalarında yaygın olarak kullanılan en etkili aydınlatma yöntemi ürünüdür.Kullanım alanları her geçen gün genişleyen ray spot ürünleri kullanıldığı alanda çok şık ve estetik görünümün yanı sıra aydınlattığı bölgeyide dikkat çekici hale getiren bir üründür.Led Ray spot kullanımında ray üzerine kolayca montaj ederek ister tavanda ister duvarda şık ve estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ray Spot

Günümüz aydınlatma sistemleri içerisinde ray spot aydınlatmaya talep oldukça fazladır. Özellikle iç mekan aydınlatma ürünleri içerisinde led ray spot aydınlatma ürünlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Stand, reyon, raf, vitrin gibi yerlere müşterilerin dikkatini çekmek için ray spot çok fazla tercih edilmektedir. Duvara ya da tavana montelenebilmekte, trifaze ya da monofaze bir ray üstünde hareket edebilmekte ve 360 derece dönme kabiliyeti olduğundan istenilen yöne ayarlanarak kullanılabilmektedir. Sürekli gelişen aydınlatma teknolojisi sayesinde led teknolojisi ray spotlarda da kullanılınca, yüksek ışık gücü veren led ray spotlar enerji sarfiyatını düşürerek ciddi bir enerji tasarrufuna imkan tanımıştır.

Sırala
Görünüm:
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Led Ray Spotlar Nerelerde Kullanılır?

Etrafa insanı büyüleyen bir ışık saçan ray spotlar dikkat çektiği gibi aydınlattığı bölgeye hoş bir görüntü vermektedir. Led ray spotlar bölgesel aydınlatma amacıyla kullanılmaktadır. Ray üstünde hareket kabiliyeti olan led ray spotlar, duvara ya da tavana monte edildikten sonra istenilen her alanı aydınlatmaktadır. Led ray spotların geneli kullanım alanları şöyle sıralanabilir;

 • Vitrin aydınlatmaları
 • Mağaza aydınlatmaları
 • Müze aydınlatmaları
 • Reyon aydınlatmaları
 • Sahne aydınlatmaları
 • Cafe aydınlatmaları
 • Ofis aydınlatmaları
 • Stand aydınlatmaları
 • Restoran aydınlatmaları

Led ray spotlar daha aklan gelen birçok alanın aydınlatılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca led ray spotların Vintage ve Retro tarzlarda üretilmeye başlanması ise ofis, ev, mağaza, restoran, cafe gibi alanlarda da dekoratif aydınlatma olarak kullanımını yaygınlaştırmıştır.

Led Ray Spotların Avantajları

 • Yüksek ışık gücünü düşük enerji harcayarak yansıttığı için enerji tasarrufu sağlamaktadır.
 • Ömürleri uzun olduğu için kullanıcı açısından ekonomiktir.
 • Ray üstünde ve kendi ekseninde hareket kabiliyetine sahip olduğu için yön değiştirebildiğinden kullanıcıya büyük avantaj sağlamaktadır.
 • Estetik ve kibar yapısıyla insanı rahatsız etmeyen hoş bir görüntüsü vardır.

Led Ray Spot Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Led ray spotlardan istenilen ışık gücünü elde ederek en verimli şekilde faydalanmak için 5 watt ile 40 watt aralığında led ray spotlar piyasada satılmaktadır. Led ray spotun kullanım amacına göre watt gücü belirlenerek gereksinimi karşılayacak güçteki led ray spotun alınması gerekir.

Led aydınlatma sistemlerinin diğer ürünlerindeki gibi led ray spotlarda da istenilen verimin alınmasında led çipinin kalitesi en önemli faktörlerin başını çekmektedir. Ancak Retro ya da Vintage tarzı ray spotlarda dahili led çipi olmamakla birlikte bu tarz üretilen ray spotları E27 ya da GU10 duylu yani starter ayaklı led ampuller çalıştırır. Mekanın dekoratif yapısına uygun olduğu için Retro ya da Vintage tarzı ray spot kullanılacaksa, piyasadaki güvenilir markaların led ampulleri tercih edilmelidir.

Led ray spotlarda genellikle soğuk beyaz, ılık beyaz ve gün ışığı gibi ışık renkleri kullanılmaktadır. Seçilen led ray spotun ışık rengiyle mekanda kullanılan diğer ışık renklerinin birbirleriyle uyumlu olmasına çok dikkat edilmelidir. Led ray spotlarda en fazla tercih edilen ışık rengi ise ılık beyaz yani doğal beyaz ışık rengidir.

Ray Spot Aydınlatma Sistemlerinde Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

Ray spot aydınlatma sistemleri salon gibi geniş odalarda tek başına aydınlatma olarak kullanılmamalıdır. Toplumda bu hataya çok sık düşülse de ray spot aydınlatma sistemlerinin mağaza vitrinleri, sergiler gibi belli bir bölgenin aydınlatılmasına yönelik geliştirilen bir aydınlatma sistemi olduğu unutulmamalıdır. Ray spot aydınlatma sistemleri illa da geniş alanlarda kullanılacaksa, yardımcı bir aydınlatma sistemine kesinlikle gereksinim vardır.

Ray spot aydınlatma her ne kadar raylı bir sisteme sahip olsa da gerek kurulumu, gerekse de çıkarılması son derece basittir. Bu aydınlatma sistemi tavan ve yüzeye monte edilmekle birlikte yönü ve türü istenildiği gibi değiştirilebilmektedir.

Ray spot aydınlatma sistemlerinde kritik önem taşıyan hususların başında ideal uzaklığın belirlenmesi de yer almaktadır. Çünkü ray spot aydınlatma sistemlerinin çok yakın bir mesafeye kurulması parlaklığa neden olurken, uzak bir mesafeye monte edilmesi ise ışığın verimini düşürmektedir.

Mağaza vitrinleri, sergiler için vazgeçilmez aydınlatma sistemlerinden olan ray spot aydınlatma sistemlerinden modern bir görünüm için ev ortamında da faydalanılabilir. Özellikle tavanda insanı büyüleyen çok hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

Led teknoloji sisteminin gelişmesiyle paralel olarak enerji verimliliği de artmaktadır. Ray spot aydınlatma sistemleri sağladığı yüksek enerji tasarrufuyla kendisine yapılan yatırımı kısa sürede amorti etmektedir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.